Bizi Arayın (212) 366 02 03

Bilgi Talebi | Destek | İletişim

  Türkçe

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştirme ekibimiz yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmaktadırlar.

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili en büyük değişim bugünlerde gerçekleşiyor

Google Hummingbird Uçuşa Geçti

Müşterilerimizin bir çoğu, web sitelerini anahtar kelimeler ile doldurmanın, arama motoru optimizasyonu (SEO) olduğunu düşünürler. Biz Opusgo Yazılım olarak, SEO Stratejisinin bir kurumun pazarlamasında en önemli rolleri üstlendiğini düşünerek, müşterilerimiz için SEO stratejisinde kullandığımız 3 altın kuralımızı açıklıyoruz.

HACİM

Gelen bağlantılar miktarı

Web sitenizi dünyaca ünlü bir aktör olarak düşünün. Web sitelerinin oyunculuğu ile ilgili iki temel prensip vardır;

 1. Hacim (Volume)
  Hakkınızda ne kadar çok tartışma ve konuşma geçiyorsa o kadar önemli ve ünlüsünüz demektir.
 2. İtibar (Importance)
  Daha da önemlisi hakkınızda büyük kuruluşlar, dernekler, medya ve haber güvenilirliği yüksek kişi ve kurumların konuşmasını sağlayabildiğiniz oranda ünlüsünüzdür.

Bu iki prensibi ortaya atan iki kişi Laurence Page & Sergey Brin Google ve Page Rank sisteminin yaratıcılarıdır.

Google, Yahoo veya Bing, bir kuruluşun hakkında konuşabilecek veya yorumlayabilecek en önemli firmalardır diyebiliriz. Bu platformlardan sitenize link verilmesi veya konunuzla ilgili sizi referans göstermesi olası en iyi sonuçtur.

BAĞLAM

Gelen linklerin kalitesi

Web sitenize gelen linklerin miktarının fazla olması değil, hangi referans sitelerden geldiği yani gelen linkin kalitesi en önemli parametrelerden biridir.

 1. Web sitesi içeriği (Context)
  Web sitenize, Çok ünlü bir futbol klübünün sitesinden ve çok ünlü bir futbolcunun blogundan link verilmişse, bu, sizin "futbol" kapsamında güvenilir bir site olduğunuz anlamına gelir.
 2. Bağlantı içeriği (Link Content)
  Eğer çok ünlü futbolcu (Örn: Alex) kendi blogunda sizin sitenize link verdiği bölümde "bu sitede satılan kramponlar çok kaliteli, rahat ve alışveriş yapmak da çok kolay..." yazarsa, sitenizin futbolcu malzemesi satan çok güvenli bir e-mağaza olduğu anlamına gelir.
 3. Bağlantı derinliği (Link Depth)
  Ünlü futbolcu (Örn: Alex) kendi blogunda sizin sitenize link verdiğinde (domainname.com) sizin güvenli olduğunuzu genel olarak yansıtmış demektir, eğer linki gerçekten ilgilendiği konuya odaklı verdiyse (domainname.com/futbol/krampon/ gibi) bu sizin çok daha güvenilir olduğunuzu gösterir.

Detaylı bağlantı örneği son derece önemlidir. Bu bağlantı, bağımsız, açıklayıcı ve güvenilirdir.

İFADE & İŞARETLEME

Web sitenizin içeriği ve kodlama

Web sitenizin optimizasyonu SEO için hazırladığımız 3 altın kuralın sonuncusu ve belki de en önemlisidir. Bu bölümde dikkate alınması gereken iki konu vardır;

 1. İfade etmek (Phrasing)
  İnsanların internetde arama yaparken kullandıkları kelimeleri ve ifadeleri düşünün. Web sitenizde sizi, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi ifade etmek için kullandığınız cümleleri yazarken bu arama kelimeleri size ayna tutabilirler.
 2. İşaretlemek (Markup)
  Web sitenizin her sayfasında, sayfa içeriğini doğru ifade eden bir başlık kullandığınıza emin olun.

SEO’nun temel amacı açılımı itibariyle arama motoru optimizasyonu yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektedir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO Danışmanlığı Alın

Bir internet sitesinin tüm seo gelişim süreci boyunca yakından takip edilerek, üst sıralara getirilmesi sürecinin yönetilmesine seo danışmanlığı denilmektedir. Seo danışmanlığı süreci boyunca, rakipler ve sektör sürekli analiz edilir ve kıyaslandırmalar yapılır. Sitenin eksik yönleri tespit edilerek, bunları kapatmak için çeşitli girişimlerde bulunulur.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) kavramı oldukça basittir : Kişinin, iş veya kişisel ilgi alanları ile ilgili bir kelimeyi, herhangi bir metin kutusuna yazarak veya bir dizin hiyerarşisi üzerine tıklayarak yaptığı aramalar "Av" modu olarak tanımlanır.

Bu mod, benzersiz bir şekilde bu kişinin doğrudan veya dolaylı olarak ticari nitelikteki bilgiyi aradığını gösterir.

Pazarlamacıların çok iyi anladığı gibi, "Av" modunda kişinin aradığı kelimelerin, acil ihtiyaç veya gelecekte elde edilmesi planlanan bir ürün, hizmet vb. servisler olması ve bu aramaların sonucunda "alma döngüsünün" bir yerde mutlaka gerçekleşeceği anlamına gelmesidir.

İster organik isterse ücretli reklam listelerinden kaynaklansın, arama motorlarının elde ettiği sonuçlar, hedeflenen trafiğin en iyi kaynaklarından biri kabul edilir.

Sales Force

Google, Yandex, Bing, Facebook, Twitter, Instagram gibi dijital mecralarda markanızın değerini, müşterilerinizi ve satışlarınızı arttırıyoruz.